Historie orchestru:

Počátky orchestru je nutno hledat v Žamberku, kde soubor divadelních ochotníků připravoval uvedení hry Voskovce a Wericha "TĚŽKÁ BARBORA". Po dvou předchozích titulech (Sto dukátů za Juana a Nejkrásnější válka), kdy hudební doprovod obstarávala pětičlenná rytmická skupina, rozhodl dirigent Rostislav Zábraha, že pro hudbu Jaroslava Ježka sestaví větší orchestr (5 saxofonů, 3 trumpety, 3 trombony a tříčlenná rytmika).

V prosinci 1996 skončila poslední repríza a po čase projevili někteří hudebníci přání pokračovat v klasickém složení velkého big bandu a po prázdninách v roce 1997 se začalo se zkouškami. Zřizovatelem se stal Dům kultury v Letohradu, kde vznikající soubor získal potřebné zázemí a 7. května 1998 uskutečnil první koncertní vystoupení.


Tradicí se staly vánoční koncerty, kde spoluúčinkoval dětský pěvecký sbor Petrklíč, Ženský komorní sbor dirigentky Heleny Adamcové a po dva roky byl orchestr doplněn i patnáctičlennou smyčcovou sekcí.


Z popudu kapelníka byl založen vokální soubor "OKTET GIRLS", který pod vedením Venduly Hebrové kromě samostatných vokálních skladeb doprovází i sólisty. Kromě účinkování s big bandem soubor občas při různých příležitostech pořádá vlastní koncerty za doprovodu členů rytmické sekce a některých sólistů z big bandu.


Kromě amatérských zpěváků s orchestrem též vystupovali zpěváci, známí z rozhlasu a televize, mj. Josef Sochor, Karel Hála, Richard Adam a Josef Zíma.


Kromě obvyklých "štací" v podorlickém regionu orchestr účinkoval na zimním stadionu v Jaroměři (Gala večer Mezinárodního festivalu magie), v Novém Městě nad Metují u příležitosti zahájení filmového festivalu Novoměstský hrnec smíchu, koncertoval na pražském výstavišti u Křižíkovy fontány a v pražské Lucerně (rok 2006). V minulém roce kromě účasti na swingovém festivalu v Týništi nad Orlicí též uspořádal dva koncerty v německém Senftenbergu. Stěžejní repertoár orchestru je tvořen skladbami swingové éry. Jednak jsou to orchestrálky z dílny orchestrů Glenna Millera, Duke Ellingtona, Karla Vlacha, Gustava Broma, Felixe Slováčka a dalších známých orchestrů a kromě toho i písničky, známé z podání Franka Sinatry, Louise Armstronga, Milana Chladila, Karla Hály, Waldemara Matušky, Jitky Zelenkové, Yvety Simonové a mnoha dalších umělců. Za dobu téměř deseti let činnosti se v orchestru vystřídalo 45 hráčů a kromě 16 členek oktetu ještě dalších 16 zpěváků a zpěvaček.Desáté výročí svého založení oslaví orchestr v květnu dvěma koncerty v Letohradu a Žamberku.